Początek roku szkolnego a Covid-19

W ciągu tego miesiąca uczniowie mają pójść do przedszkoli oraz szkół, jednak mimo to dalej sceptycyzm wzbudza Covid-19, z którym zwalczamy od początku roku. W marcu dzieci przeszły na nauczanie online i z pewnością była to jedna z przyczyn, przez które można było powstrzymać szybki przebieg choroby w naszym kraju. Jednakże czy sytuacja aktualnie wydaje się być aż tak stabilna, żeby pozwolić dzieciom chodzić na zajęcia i otworzyć żłobki, przedszkola oraz szkoły?

Różne podejścia do tematu

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co jest najodpowiedniejsze - zaproszenie dzieci do szkół, czy mus kontynuacji internetowego nauczania. Między innymi osoby mające wątpliwości i epidemiolodzy są zdania, iż toż to akurat maluchy szybko przenoszą różnego rodzaju wirusy a także bakterie, a budynki oświatowe będą dobrym miejscem, gdzie choroby rozwijają się. Taki scenariusz jest świetnie nam znany - na lekcje przybędzie jedno podziębione dziecko i w następnym momencie choruje znaczna ilość uczniów.

Zmęczeni obostrzeniami dochodzą do wniosku, iż wprowadzono sporo zasad, do których będą musiały się zaadaptować budynki oświatowe, żeby być w stanie przyjmować na nowo swoich podopiecznych. Ale czy możemy czuć się pewni, że dzieci z najniższych klas będą umiały zachowywać dystans? Czy okaże się to dobrym konceptem, by ogromna ilość uczniów była w tej samej lekcyjnej salce? Epidemiolodzy są zdania, iż nie bardzo.

Na zajęcia przez Internet narzekają niejedni uczniowie lub rodzice. Wyjątkowo obecna sytuacja dotknęła uczniów uczęszczających do liceów, którzy twierdzą, że przez te miesiące internetowych lekcji wydają się niespecjalnie przyuczeni do matury (patrząc na to z drugiej strony w tym roku maturalny egzamin nie poszedł wcale słabo). Kluczowe jest jednakże to, iż nie wszyscy nastolatkowie mogą mieć Internet i komputer. W rodzinach wielodzietnych jest tak, że w domu jest wyłącznie jeden komputerowy sprzęt. Opiekunowie miewają więc problem przy zapewnieniu swoim dzieciom zdalnej nauki w tym samym momencie.

Społeczne relacje są również istotne. Szkolne placówki są bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju psychologicznym dzieci. Dzięki szkole możemy nauczyć się życia wśród innych ludzi a także mamy możliwość zawierać przyjaźnie. Rzecz jasna przy aktualnej chwili sprawy życia społecznego będą niekoniecznie istotne, a głównie kluczowe okazuje się bezpieczeństwo uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

To od dzieci oraz opiekunów zależeć będzie najwięcej

Postęp pandemii zależeć będzie głównie od tego, czy uczniowie będą przestrzegali zapisów ustalonych przez sanepid oraz czy opiekunowie będą potrafili to przestrzeganie obostrzeń pilnować. Niejedni obstają, że zaproszenie uczniów do budynków oświatowych zrodzi ekspresowy postęp choroby, a w związku z tym placówki oświatowe będą zamknięte lada moment. Należy oglądać nieustannie sytuację, ponieważ w pierwszym tygodniu nadchodzącego miesiąca jeszcze wiele może się pozmieniać.

Zostaw komentarz