Wiadomości

Przy granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Od zaledwie kilku dni w pasie tuż przy granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym ujęto aż 183 obszarów, zatem pewien fragment rejonów województwa podlaskiego a także lubelskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy statutu prezydenta wniesionego na stanowisko rządu. Gabinet Morawieckiego Mateusza tłumaczył zapoczątkowanie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią oraz poczynaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są migranci. Według rządu polskiego przewożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Wśród nich jest grupa, która już od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

W dodatku rząd wskazywał także na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską będzie ćwiczyć około dwieście tysięcy żołnierzy białoruskich i rosyjskich. Na podstawie konstytucji, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, kiedy w sytuacjach szczególnych zagrożeń konstytucyjne środki są niewystarczające. Jednakże zarządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może anulować Sejm, zatem już dziś zajmuje się sprawą.

Do polityków opozycji zwrócił się również szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który informował o szczegółach zagrożenia suwerenności naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Stwierdził też, że białoruskie państwo kierowane w tym momencie przez dyktaturę Łukaszenki, uskutecznia ogromną międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Co więcej wskazał, że reżim białoruski uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł Koalicji Obywatelskiej podał do ogólnej wiadomości, że w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dostrzegł, iż w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być anulowane z wykorzystaniem istniejących już środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu wyjątkowego stanu tuż przy granicy z Białorusią.

Walka z zanieczyszczeniem
Walka z zanieczyszczeniem

Media niezależne
Media niezależne

Wakacje i pandemia
Wakacje i pandemia

Inwazja na Ukrainę trwa
Inwazja na Ukrainę trwa

Wybuch w kopalni Pniówek
Wybuch w kopalni Pniówek

Zalukaj online
Zalukaj online

Ekino - filmy online
Ekino - filmy online

Hejo TV - filmy online
Hejo TV - filmy online

Fili CC - seriale online
Fili CC - seriale online

Zostaw komentarz