Wiadomości

Stan wyjątkowy nie opodal granicy z Białorusią

Od zaledwie kilku dni w pasie tuż obok granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym otoczono aż sto osiemdziesiąt trzy lokalizacji, a więc określoną część terytoriów województw lubelskiego a także podlaskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na wniosek rządu. Rząd premiera wyjaśnił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią a także działaniami dyktaturami Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której przesiedleńcy są wykorzystywani. Zgodnie z opinią rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Znajduje się wśród nich grupa, która od kilku tygodni obozuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

W dodatku rząd wskazywał także na zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy rosyjskich i białoruskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można zatwierdzić, kiedy w przypadku niepokojących zagrożeń środki konstytucyjne nie są wystarczające. Natomiast zarządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma możliwość uchylenia Sejm, dlatego już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy opozycji zwrócił się także szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który mówił o szczegółach zagrożenia suwerenności naszego kraju i integralności granic naszego państwa. Podkreślił też, iż białoruskie państwo prowadzone na dzień dzisiejszy przez reżim Łukaszenki, organizuje ogromną międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Na dodatek wskazał, że reżim białoruski uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł Koalicji Obywatelskiej poinformował, że w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek dotyczący uchylenia decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być usunięte przy wykorzystaniu już istniejących środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta o naniesieniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Walka z zanieczyszczeniem
Walka z zanieczyszczeniem

Media niezależne
Media niezależne

Wakacje i pandemia
Wakacje i pandemia

Inwazja na Ukrainę trwa
Inwazja na Ukrainę trwa

Wybuch w kopalni Pniówek
Wybuch w kopalni Pniówek

Zalukaj online
Zalukaj online

Ekino - filmy online
Ekino - filmy online

Hejo TV - filmy online
Hejo TV - filmy online

Fili CC - seriale online
Fili CC - seriale online

Zostaw komentarz